آخرین اخبار

سادگی را به مساجد بازگردانیم
جهانگیر الماسی در گفت وگوی اختصاصی با مقیم؛

سادگی را به مساجد بازگردانیم

پیشامد- بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون گفت: زرق و برق بیشتر خاصِّ کشورهای عربی است؛ ما با تمدنی چند هزار ساله با حریم اعتقادی و باورهای دینی و فرهنگی مان برخورد می کنیم که زهد نیز از درون همین سادگی بیرون آمده است. مسجد به عنوان محل تجمع نیروهای مومن به خداوند و خالق عالم هستی، برای درک عبودیت و این اتفاق و اتحاد باطنی و فطری، بین مردم و همین مشخص کننده ارتباط بین هنر و این خلوتگه عبودی است.

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان

جهانگیر الماسی بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون، در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار مقیم، در رابطه با این موضوع که ریشه بسیاری از مشکلات اجتماعی و اخلاقی امروز را فاصله‌گرفتن از معنویت مطرح می‌کنند، گفت: اخلاق به سنت ها، باورهای قومی و روش های زندگی اجتماعی برمی گردد. البته معنویت و ایمان به ادیان هم در آن موثر است ولی با توجه به اینکه در کشور ما ادیان و باورهای مختلف وجود دارد، نمی توان تمام مشکلات را به دوری از معنویت محول کرد.
وی در ادامه تصریح کرد: بنده معتقدم رفتار دولت مردان و سیاسیون کشور ما، تا حدی اشتباه بوده و با مفاهیم اعتقادی مردم بازی شده که اعتقادات و معنویات افراد جامعه را هم به مخاطره کشانده است.
بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون با بیان اینکه قطعاً ایمان و اعتقادات مردم همواره در کنج قلب شان جای دارد، ابراز داشت: بنا به اعتقادات دینی ما این امری فطری است و فطرت را نمی توان تغییر داد، ولی اخلاق، باور، اتفاق و اتحاد ملی ما به دلیل وجود ادیان و قومیت های مختلف، نسبت های متفاوتی هم دارد.
وی در ادامه افزود: متأسفانه در اثر رفتار نسنجیده گروهی از سیاستمداران و همچنین مدیریت رسانه های گروهی، که فقط خطاها را مطرح می کنند ولی از پیگیری آن ها خیلی مردم را مطلع نکردند، علتی شده که اخلاقیات را در جامعه تحت الشعاع قرار داده است که ان شاءالله با دقت نظر مسئولین به سر و سامان برسد.
جهانگیر الماسی در پاسخ به این سوال که آیا ارتباط با مسجد، تاثیری در ارتقای سطح فرهنگ عمومی جامعه دارد، اظهار داشت: بله، به شرط اینکه حال و هوای معنوی مسجد را به مسجد بازگردانیم. مسجد سابقه طولانی در سرزمین ما داشته و محل حضور مومنین و نیروی پاک و محل تجمع افرادی که فارق از گرفتاری های دنیوی در خلوت خود با خدای یگانه و خالق هستی ارتباط برقرار می کردند، بوده است.
وی با ابراز اینکه متاسفانه در دوره ای، مسجد تبدیل به پایگاه توزیع کوپن و ارزاق عمومی و ... شد و تاحدی معنویت خود را از دست داد، گفت: بسیاری از مساجد وقتی برای نماز صبح مراجعه می کنی، بسته اند؛ در حالی که این مکان مقدس می تواند منبع رجوع آدم هایی باشد که سامان ندارند. 
بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون با بیان اینکه مساجد با توجه به فرهنگ دینی، باید شبیه زندگی طبقه متوسط به پایین جامعه باشد نه مرفه، تصریح کرد: متأسفانه از مقطعی ظاهر مساجد به گونه ای تغییر کرد، گویی به خلوت آدم ها دست برده شده است. زمانی عظمت مسجد به سادگی آن بود اما الان عظمت مسجد در دل زرق و برق آن پنهان است.
وی در ادامه گفت: برحسب اعتقادات دینی، این زرق و برق، خود به خود انسان را دفع می کند. متأسفانه مساجد، سادگی خود را از دست داده اند، گویی محل مبادله اقتصادی شده است؛ ولی باید گفت این سادگی ربطی به نظافت و پاکی ندارد.
جهانگیر الماسی در رابطه با خاطرات کودکی خود از مسجد، گفت: وقتی بچه بودیم مساجدی بودند که در عین حال که کوچک و ساده بودند، حال و هوایی داشتند که واقعا انسان را منقلب می کرد‌ ولی در حال حاضر مساجد، بیشتر محل برگزاری ترحیم شده است.
وی در باب تاثیر مسجد در سلامت روانی شهروندان گفت: در معماری اجتماعی و معماری سازه، مساجد همیشه ساده بودند و همین سادگی اسباب جذب و تجمع مردم بوده است؛ چرا که در این سادگی خداوند به گونه ای دیگر حضور داشته و احساس می شود.

کلمات کلیدی

جهانگیر الماسی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آب و هوا

Sunny

29°C

Tehran

Sunny
Humidity: 15%
Wind: SSW at 11.27 km/h
Sunday
Sunny
26°C / 37°C
Monday
Sunny
24°C / 38°C
Tuesday
Sunny
25°C / 38°C
Wednesday
Sunny
26°C / 39°C

نظر سنجی

اوقات شرعی

تمامی حقوق محفوظ است

Template Design:Dima Group