آخرین اخبار

۹۰میلیارد ریال برای مرمت آثار فرهنگی ایران در خارج کشور اختصاص داده شد

۹۰میلیارد ریال برای مرمت آثار فرهنگی ایران در خارج کشور اختصاص داده شد

پیشامد- معاون میراث فرهنگی کشور گفت: ۹۰ میلیارد ریال در سال جاری برای مرمت آثار فرهنگی ایران در کشورهای نظیر ارمنستان و زنگبار در دستور کار قرار گرفته است.

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان

به گزارش پایگاه خبری پیشامد،محمد حسن طالیبان روز یکشنبه در آیین نکوداشت سید مهدی مجابی، مرمت گر پیشکسوت میراث فرهنگی اظهار کرد: پس از بودجه ای که سال گذشته برای مرمت بیت امام خمینی ( ره ) در عراق دریافت کردیم، برای اولین بار بودجه 90 میلیارد ریالی برای مرمت آثار فرهنگی ایران در خارج از کشور تخصیص داده شده است.
وی به مناسبت فرا رسیدن هفته میراث فرهنگی درباره دستاوردهای این معاونت در سال گذشته گفت: آروزی ما این بود که روزی مردم حافظ میراث فرهنگی شوند و دولت فقط ناظر باشد که این امر به تحقق نزدیک شده است.
طالیبان ادامه داد: بیش از 90 پایگاه ملی و جهانی میراث فرهنگی در کشور وجود دارد که همه اینها در دولت یازدهم فعال شد و به این تعداد در آینده موارد دیگری نیز افزوده خواهد شد.
معاون میراث فرهنگی کشور تاکید کرد: در حوزه ثبت و حریم، توافقات خوبی داشته ایم و حفاظت و مرمت آثار مناطق مرزی از جمله سیستان و بلوچستان را در اولویت قرارداده ایم.
وی اضافه کرد: در حوزه موزه ها نیز موفقیت هایی در رابطه با ایجاد موزه های خصوصی و جلب موافقت مجموعه دارانی که اموال منقول در اختیار دارند کسب کرده ایم.
طالیبان خاطرنشان کرد: کنگره تاریخی معماری و شهرسازی نیز مراحل مقدماتی خود را پشت سر گذاشته و بخش پایانی آن در مهر یا آبان ماه با شکوه دوچندان برگزار می شود.
معاون میراث فرهنگی کشور یادآور شد: تجلیل از افرادی چون محبعلی، سعیدی و مهدی مجابی تجلیل از پیشکسوتان کم نظیری است که هریک به تنهایی یک سازمان هستند و وظیفه ما این است تا وسیله انتقال تجربیات و دانش این بزرگان به عنوان الگو به نسل جوان باشیم.

** بزرگان جامعه را قدر بشناسیم 
رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در این مراسم عنوان کرد: محیط زندگی ما زمانی فهم می شود که معرفه ها شناسایی می شوند و مانند چراغ هایی در پرتو خود ناکره ها را معرفی و روشن می کنند.
سید محمد بهشتی ادامه داد: چیز شدن و معرفه شدن مثل رشته کوه البرز و مثل افراد مشهور و مثمر ثمر مثل علی دایی دشوار است. همسایه علی دایی شدن و قله کوچکی در رشته کوه البرز بودن آسان، بنابر این برعکس نکره معرفه را نمی شود حذف کرد، همان گونه که حافظ را از شعر و میرعماد را از خوشنویسی نمی توان برداشت.
بهشتی تصریح کرد: مهدی مجابی معرفت و چراغ معرفت او ثبات قدم در یک مسیر و اهل نظر بودن است.
وی خاطر نشان کرد: همت نداشته ایم تا مطابق شان معرفه هایی که در میراث هستند آنها را بزرگ بشماریم و اگر در جامعه بزرگان قدرشناسی نمی شوند مربوط به حال بد جامعه است که امیدواریم حال جامعه خوب شود.
سید مهدی مجابی متولد 1323 قزوین و فارغ التحصیل مهندسی معماری از دانشگاه تهران ، در 1349 دوره تخصصی مرمت واحیای در مراکز شهری را در دانشگاه فلورنس ایتالیا گذراند و در مدت بیش از 40 سال منشاء خدمات فراوانی در موضوع مرمت و آموزش در میراث فرهنگی ایران بوده است.
از جمله آثار مرمتی معروف وی می توان به سردر عالی قاپو، عمارت چهل ستون در اصفهان، مسجد جامع و بازارالسطنه در قزوین طراحی راهبردی بافت سنتی بم در بازسازی و بسیاری پروژه های دیگر نام برد.

کلمات کلیدی

مرمت , آثار فرهنگی , خارج

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آب و هوا

Sunny

31°C

Tehran

Sunny
Humidity: 13%
Wind: SSW at 17.70 km/h
Sunday
Sunny
26°C / 37°C
Monday
Sunny
24°C / 38°C
Tuesday
Sunny
25°C / 38°C
Wednesday
Sunny
26°C / 39°C

نظر سنجی

اوقات شرعی

تمامی حقوق محفوظ است

Template Design:Dima Group