آخرین اخبار

نمی خواهیم برنامه تلویزیونی اقتصادی به پول آغشته شود

نمی خواهیم برنامه تلویزیونی اقتصادی به پول آغشته شود

پیشامد- مجری و تهیه کننده برنامه پایش و حرف حساب گفت: نمی خواهیم برنامه اقتصادی «پایش و حرف حساب» به پول آغشته شود.

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان

به گزارش پایگاه خبری پیشامد،  در چند سال اخیر تولید برنامه‌های اقتصادی در صدا و سیما افزایش محسوسی پیدا کرده است. با این وجود به عقیده کارشناسان تعداد این برنامه‌ها با توجه به مشکلات اقتصادی کشور هنوز اندک است و اغلب در ساعت‌های کم بیننده پخش می‌شوند. مسائلی مانند بیکاری، قوانین دست و پاگیر کسب و کار، کارشکنی های برخی افراد ذی نفوذ در جهت واردات و سنگ اندازی در راه تولید از مهمترین موضوعات مبتلا به امروز کشور است که برنامه های اقتصادی هر چند دست به عصا در چند سال اخیر نگاهی جدی تر به آنها داشته‌اند. برنامه‌های «حرف حساب و پایش» با اجرای کیا داوود اسفندیاری از جمله این برنامه‌های اقتصادی است که توانسته اعتماد مخاطبان را به خود جلب کند.
کیا داوود اسفندیاری در پاسخ به این سئوال که گفته می شود ساعت برنامه «حرف حساب و پایش» به 9 صبح تغییر کرد و این ساعت پخش ساعتی است که هیچ برنامه دیگری متقاضیش نبود، گفت: زمان برنامه «حرف حساب» که ابتدا با نام «با شما» روی آنتن رفت، متاسفانه ساعتی نبود که هیچ شبکه و یا تهیه کننده ای آن را بپذیرد. برای همین وقتی این برنامه در سال 90 آغاز شد، سید امیر سیاح، مدیر گروه اقتصاد شبکه یک  تهیه کنندگی آن را بر عهده گرفت.  ابتدا این برنامه عصرها پخش می شد و اتفاقاً خیلی هم طرفدار پیدا کرد. بعد از اینکه چند ماه این برنامه پخش شد اختلافاتی بوجود آمد و به ما گفتند باید ساعت پخش این برنامه به نه صبح عوض شود. این ساعت پخش ساعتی است که هیچ برنامه دیگری متقاضیش نبود و به دردشان نمی‌خورد. می‌دانید که مخاطبان بیشتر تا ساعت هشت و نه صبح بیننده تلویزیون هستند و از طرفی ساعت برنامه‌های صبحگاهی معمولاً 6 تا 9 است و برای برنامه‌هایی که ساعتشان ده و نیم به بعد است حتی مجری‌ها هم خیلی انگیزه‌ای برای اجرای برنامه تلویزیونی ندارند. با این همه ما کار را در همان ساعت کم بیننده شروع کردیم.  حقیقتش این است ابتدای کار واقعاً مخاطب نداشتیم ولی بعد از مدتی برنامه ما کم کم دیده شد و مخاطبان افزایش پیدا کردند.یادم هست روزهای اول هیچ میهمانی به خاطر ساعت پخش حاضر نبود به برنامه بیاید ولی بعد از چند ماه جریان عوض شد به طوری که خود اشخاص درخواست میکردند در برنامه حضور پیدا کنند.

**هر چه کمتر در معرض دید باشیم بهتر می شود در برنامه کار کرد

وی در پاسخ به این سئوال که چرا ساعت پخش برنامه تغییر کرد، بیان داشت:دقیقاً نمی‌دانم، اما شاید احساس کردند برنامه در صورت تغییر ساعت هم بیننده خواهد داشت، شاید هم اختلافات پشت پرده بر سر ساعت پخش وجود داشت. هر چه که بود مسئله بالاخره حل شد. خوشبختانه برنامه آنقدر پر بیننده شد که به من پیشنهاد کردند دوباره برنامه عصر پخش شود ولی من تمایلی به حضور در آن ساعت نداشتم چرا که فکر می‌کنم هر چه کمتر در معرض دید باشیم بهتر می شود در برنامه کار کرد. در برنامه‌ای که خیلی در چشم باشد نمی‌توان چندان کاری انجام داد. 
اسفندیاری ادامه داد: به هر حال «حرف حساب» توانست به خاطر مطرح کردن موضوعات اقتصادی کوچک خانواده‌ها که تا به حال  در صدا و سیما گفته نشده بود ارتباط نزدیکی با خانه‌دارها برقرار کند. این موضوع باعث شد تعداد اس ام اس های این برنامه به شکل عجیبی بالا برود تا آنجا که گاهی وقتها اگر کل پیامک‌های برنامه‌های شبکه یک را جمع می‌کردی به اندازه برنامه حرف حساب نمی‌شد. البته بعد از مدتی تعداد پیامک‌ها افت کرد. به هر حال در اوج نگه داشتن هم هزینه می خواهد و هم احتیاج به خلاقیت دارد. متاسفانه دیگر عوامل تاثیرگذار خیلی این همراهی را نداشتند.
مجری و تهیه کننده برنامه پایش و حرف حساب  خاطرنشان کرد: بعضی برنامه‌های صبح گاهی پول زیادی برای دیده شدن خرج کردند. اسپانسر گرفتند و تبلیغات گسترده و کارهای رسانه‌ای کردند و از روابط عمومی‌های قدرتمند برای جذب بازیگران استفاده کردند، دکورهای گران قیمت طراحی کردند؛ اما بازهم در جذب مخاطب موفق نبودند و این مسئله نشان می‌دهد فاکتورهای جذابیت چیزی جدای از این موضوعات است. در مورد برنامه «حرف حساب» با اینکه زمان برنامه 40 دقیقه بیشتر نبود به خاطر اینکه مردم احساس می‌کردند این برنامه عین زندگی خودشان است از آن استقبال می‌کردند.

اسفندیاری تصریح کرد: اکثر افراد وقتی یک بار در چیزی به نتیجه نمی‌رسند رهایش می کنند ولی من هیچ وقت کوتاه نمی‌آیم. امروز هم شکست بخورم دوباره فردا می‌جنگم. تا به حال هم با هر ابزاری که توانسته‌ایم برای بهتر شدن اقدام کردیم. برای نمونه خیلی مقاومت کردیم که اسپانسر نگیریم. اگر می‌خواستیم پول بیاوریم می‌توانستیم خیلی کارهای بزرگ تری انجام دهیم ولی نمیخواستیم برنامه به پول آلوده شود. موقعی که برنامه اسپانسر داشته باشد نمی‌توان دیگر از آن انتظار داشت مستقل عمل کند. 


**خودم را خیلی مجری نمی‌دانم و مجری بودن را ارزش نمی‌دانم، یک تعداد از مجریان بیشتر نگران این هستند که از دریچه دوربین  چگونه به نظر می‌رسند

داوود اسفندیاری گفت: بخشی از اجرا کاراکتر خود آدم‌ها است. شما نمی توانید وقتی چیزی در شخصیت یک نفر نیست بگویید باید اینگونه بشوی. غیر از نوع شخصیت که در شکل گیریش ژنتیک و  سنین کودکی نقش دارند، تجربه کار نیز موثر است. من سال‌ها خبرنگار  بودم و کار ژورنالیستی را نیز دوست دارم. حتی خودم را خیلی مجری نمی‌دانم و مجری بودن را ارزش نمی‌دانم. به نظر من یک خبرنگار خوب، یک کارشناس کسب و کار خوب، یک تحلیل گر اقتصادی خوب، یک مدرس خوب اینها ارزش دارد. ولی این که فردی تنها یک مجری باشد چندان ارزشی ندارد.  
یک تعداد از مجریان بیشتر نگران این هستند که از دریچه دوربین  چگونه به نظر می‌رسند و برای اینکه زیادتر دیده شوند طولانی تر حرف می‌زنند.  برای من اینگونه نیست و به محتوا و نتیجه‌ای که می خواهم بگیرم فکر می‌کنم. اگر دیده باشید چندان به گفتن پلاتو علاقه‌ای ندارم و سریع به سراغ موضوع برنامه می‌روم. چون غرق در زرق و برق اینکه چگونه دیده شوم نیستم، وقتی مسئله‌ای را روی آنتن پیگیری می‌کنم ممکن است حواسم به نحوه نشستن و راه رفتنم نباشد و گاهی این باعث برخی گلایه ها از سوی همکاران می‌شود.
این مجری تلویزیونی در خصوص دغدغه های خود اظهار داشت: اگر دغدغه نبود من خبرنگار نمی‌شدم. در دوران دبیرستان رشته‌ام ریاضی بود و امکان انتخاب رشته‌های مختلفی داشتم. ولی علاقه‌ام به چیزهای دیگری بود. مثلاً روانشناسی و یا نویسنده شدن و تالیف را دوست داشتم که البته الان هم دارم همین کار را می‌کنم. خبرنگاری رو دوست داشتم که هم اکنون هم کار ژورنالیستی را در امتداد کارهای دیگرم انجام می دهم. به طور کلی باید بگویم درست شدن و درست کردن را دوست دارم. این احساس در ناخودآگاه من وجود دارد برای همین نمیتوانم هیچ وقت بیکار باشم. حتی اگر پای پول هم درمیان نباشد دوست دارم بتوانم کسب و کاری را درست کنم  و سال ها است که این کار را انجام می‌دهم.

کلمات کلیدی

پایش , برنامه , تلویزیون

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آب و هوا

Sunny

31°C

Tehran

Sunny
Humidity: 13%
Wind: SSW at 17.70 km/h
Sunday
Sunny
26°C / 37°C
Monday
Sunny
24°C / 38°C
Tuesday
Sunny
25°C / 38°C
Wednesday
Sunny
26°C / 39°C

نظر سنجی

اوقات شرعی

تمامی حقوق محفوظ است

Template Design:Dima Group