آخرین اخبار

آینده روشن درانتظارشرکت تولید تجهیزات سنگین هپکو؟
پیشامد تحلیل می کند:

آینده روشن درانتظارشرکت تولید تجهیزات سنگین هپکو؟

پیشامد- شکست در مدیریت شرکت کارخانه هپکو دلایل بیشماری مطرح است اما عموم کارشناسان بریک امر متفق القول هستند وآن اینکه شیوه نادرست اجرای اصل خصوصی سازی ریشه اصلی این مهم بوده است.

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان

پیشامد- روزی که علی اصغرعطاریان که درکارنامه کاری خود مدیریت مجموعه های واگن سازی کوثر،صندوق نسوزکاوه ،تولیدی مبارز وتامین ماسه ریخته گری و.. را به عهده دارد،اقدام به خرید شرکت هپکو کرد بدون شک چشم انداز مثبتی را برای آینده اقتصادی این غول اقتصادی تصور می کرد اما متاسفانه به باور بسیاری از کارشناسان پاره ای ازعوامل باعث شد که از قرار معلوم پیشداوری ها غلط ازَآب دربیاید. ناظران در تحلیل و واکاوی دلایل شکست در مدیریت شرکت کارخانه هپکو دلایل بیشماری را مطرح می کنند اما عموم آنها بریک امر متفق القول هستند وآن اینکه شیوه نادرست اجرای اصل خصوصی سازی ریشه اصلی این مهم بوده است. این دیدگاه براین باوراست که اهمال و کوتاهی در احراز صلاحیت طرف خریدار که موارد متعددی نظیر توانمندی مالی، اقتصادی، تجربه، دانش، برنامه (استراتژی تولید، فروش، توسعه) و سلامت در ابعاد متعدد را دربرمی گیرد باعث می شود که چنین مسایلی در فرایند اجرای خصوصی سازی و واگذاری ها ایجاد شود. دراین بین اگرچه تاکنون مدیریت جدید هپکو در توجیه دلایل ناکارآمدی هپکودلایل متعددی را عنوان کرده اند  اما همزمان به نظر می رسد که تحلیل کارشناسان مبنی برغفلت از احراز صلاحیت طرفین خریدار حرف اول را دردلیل بروزاین چرخه را می زند. به عنوان مثال  کارگران این شرکت براین باورند که فقدان توجیه اقتصادی به عنوان دلیل تعطیلی این کارخانه  در حالی از سوی سهامدار بخش خصوصی مطرح است که براساس اسناد موجود فقط در سال نخست واگذاری (سال ۸۶) شرکت هپکو این سهامدار بیش از ۱۷ میلیارد تومان سود سهام برداشت کرده است. آنها نیت اصلی از واگذاری شرکت هپکو و بنای تعطیلی آن را درانگیزه های اقتصادی می دانند و می گویند نیت سهامدار اصلی کارخانه ازاین امردرواقع فروش زمین کارخانه است. به باورکارگران این کارخانه  نرخ بالای ۱۱۵ هکتارزمینی که کارخانه در آن واقع شده سبب شده است تا اساسا سهامداران در صدد فروش برآیند و در این میان با توقف تولیدات و به تعویق انداختن دستمزد کارگران به دنبال آن هستند که  کارخانه را درآستانه تعطیلی قرار دهند تا زمینه مساعد برای  انحلال آن فراهم شود. به هرروی کارگران دراین اثنا  با برگزاری تجمعات حقوق خود را مطالبه کردند و حتی با اعتصاب سعی کردند که درصدد احقاق حقوق خود برآیند. دراین بین برخی از سندیکاهای صنفی کارگری استان مرکزی با انجام مکاتبه با مسئولان سازمان گسترش نوسازی ایران در خواست کرده است تا مسئولیت مدیریت این واحد تولیدی را دوباره برعهده بگیرد. خوشبختانه با گذشت چند صباحی بالاخره پیگیری های مداوم ومصرانه کارگران باعث شد که انتقال مسوولیت از عطاریان به اسدلله احمد پور، فاز جدیدی از رونق کارخانه هپکو را درچشم انداز وآینده اقتصادی این شرکت قرار دهد.

اسدلله احمد پورازفعالان اقتصادی است که سالیانه سال در رده نفت،گاز،پالایش و پتروشیمی فعالیت داشته است و درزمینه ماشین آلات راهسازی و ساختمان ازتجارب ارزنده ای برخوداراست دررزومه کاری او 4 دهه سابقه در عرصه ماشین آلات راهسازی وجود دارد او ازمدیران توانمندی است که  از برنامه های متعدد ومتنوعی برای ساماندهی به شرکت هپکو برخورداراست. کارشناسان عرصه صنعت براین باورند که با توجه به رزومه قوی  نامبرده، او قادراست که این کارخانه را ساماندهی کند و برنامه های او برای اداره هپکو می تواند نسخه شفابخشی برای بازگرداندن رونق به این کارخانه باشد، رونقی که امید آن می رود زمینه ای را فراهم کند که با رضایت مطلوب کارگران این کارخانه همراه باشد. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آب و هوا

Sunny

31°C

Tehran

Sunny
Humidity: 13%
Wind: SSW at 17.70 km/h
Sunday
Sunny
26°C / 37°C
Monday
Sunny
24°C / 38°C
Tuesday
Sunny
25°C / 38°C
Wednesday
Sunny
26°C / 39°C

نظر سنجی

اوقات شرعی

تمامی حقوق محفوظ است

Template Design:Dima Group