آخرین اخبار

انتخاب آگاهانه در انتخابات شوراها ، لازمه پیشرفت

انتخاب آگاهانه در انتخابات شوراها ، لازمه پیشرفت

پیشامد- شوراها از مهمترین نمادهای یک جامعه مردمسالار هستند . 

بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان

در جوامع مترقی مهمترین هدف از تشکیل شورا یا پارلمان محلی تفویض امور به خود مردم است تا مردم هر شهر یا روستا در محدوده اختیاراتی که قانون گذار برای شورا در نظر گرفته است امر پیشرفت در شؤون مختلف آن را با توجه به مقتضیات محلی تسریع نمایند . به عبارت دیگر شوراها ابزار مهم بومی کردن الگوهای توسعه ای می باشند که میتوانند نقش راهبردی را در رسیدن هر جامعه ای به اهداف و آرمان های خود ایفا کنند و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز با در نظر داشتن این جایگاه مهم اصل هفتم و اصول 100 الی 106 را به بحث شورا ها اختصاص داده است .

یکی از الزامات رسیدن به هدف مزبور ، انتخاب افرادی است که دارای روحیه خدمت بوده و مردمی بودن در آنها نهادینه شده باشد . زیرا یکی از ویژگی های عضویت در شورا که آن را نسبت به سایر مناصب و مسئولیت ها متمایز میکند امکان ارتباط آسان مردم با عضو شورا میباشد تا در نتیجه این ارتباط مستمر و بدون واسطه شورا بتواند به تصویب مصوبات علمی  و دقیق و متناسب با خواسته های واقعی مردم به رفع موانع و مشکلات بپردازد . یقینا انتخاب اعضایی که حضور در این مسئولیت را پلکانی برای ترقی خود دانسته یا روحیه خود برتر بینی داشته و مردم را ناچار به تمکین به رای و نظر خود میدانند گره ای از مشکلات هیچ شهر و روستایی نخواهد گشود . مقام معظم رهبری در این خصوص میفرمایند : " اعضاء محترم ارتباط دائمى خود با مردم و حضور در میان آنان و اطلاع از مشكلات آنان را وظیفه‌ى مستمر خود بدانند و دسترسى مردم را به خود، آسان سازند . "

همچنین عضو شورا میبایست در زمینه مدیریت شهری یا مباحث مرتبط با آن مثل شهرسازی مدرن و قانون گذاری در عرصه مدیریت شهری دارای تخصص یا تجربه باشد . این ویژگی از توجه و دقت در وظایف و اختیارات در نظر گرفته شده برای شوراها در قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور به خوبی قابل استنباط است . به عنوان مثال بندهای 2 و 3 ماده 71 قانون مزبور در خصوص وظایف شورای شهر چنین اعلام میدارد : " 2- بررسي و شناخت كمبودها، نيازها و نارساييهاي اجتماعي، فرهنگي، آموزشي، بهداشتي، اقتصادي و رفاهي حوزه انتخابيه و تهيه طرحها و‌پيشنهادهاي اصلاحي و راه‌حلهاي كاربردي در اين زمينه‌ها جهت برنامه‌ريزي و ارائه آن به مقامات مسؤول ذي‌ربط. 3- نظارت بر حسن اجراء مصوبات شورا و طرحهاي مصوب در امور شهرداري و ساير سازمانهاي خدماتي در صورتي كه اين نظارت مخل‌جريان عادي اين امور نگردد. "

حال چگونه می توان از عضو شورایی که بدون در نظر گرفتن تخصص و صرفا بر اساس قومیت گرایی یا تبلیغات اغواکننده انتخاب گردیده توقع گذراندن مصوبات دقیق یا نظارت بر حسن اجرای طرحهای مصوب در امور شهری را داشت ؟ در این باره توجه به کلام مقام معظم رهبری چراغ راهی است برای انتخابی آگاهانه تر ، معظم له میفرمایند : " يقيناً اگر شوراها به وظايف خود عمل مى‌نمودند و مردم را به نيّتها و كارآيى خودشان اميدوار مى‌كردند، استقبال مردم باز هم بيشتر مى‌شد. مردم مايلند در اداره‌ى كشور به وظيفه‌ى خود عمل كنند و سهم و حقّ خود را نيز استيفاء نمايند. اگر كسانى هم كه در شوراهاى سراسر كشور انتخاب شده‌اند، ان‌شاءاللَّه به وظايف خود عمل كنند و از جنجال و غوغاگرى سياسى و پرداختن به امورى كه وظايف آنها نيست، پرهيز كنند و به وظيفه‌ى خود بپردازند - كه وظيفه‌ى آنها اداره‌ى امور شهرها و روستاها و رسيدن به مشكلات مردم در محدوده‌ى وظايف خودشان است - بلاشك علاقه‌ى مردم نسبت به اين نهاد مهمّ جمهورى اسلامى كه در قانون اساسى روى آن تأكيد شده، بيشتر خواهد شد."

نکته آخر آنکه علاوه بر اثر وضعی و فوری که انتخاب هر جامعه ای در زندگی دنیای آن جامعه خواهد داشت و انتخاب آگاهانه و صحیح آن جامعه را در مسیر پیشرفت و انتخاب متعصبانه و قومیتی در ورطه سقوط و عقب ماندگی قرار خواهد داد ، در پیشگاه الهی نیز هر شخص باید پاسخگوی دلیل انتخاب خود و احیانا آثار سوئی که انتخاب نادرست وی بر جامعه و بیت المال مسلمین داشته است باشد . پس شایسته است ضمن پرهیز از انتخاب کورکورانه ، با استدلال و تحقیق به افراد توانمند و دارای برنامه عملیاتی رای دهیم تا هم دنیای خویش را آباد کرده و هم در آخرت در پیشگاه الهی سربلند باشیم .

محسن مهدیان

وکیل دادگستری

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آب و هوا

Sunny

31°C

Tehran

Sunny
Humidity: 13%
Wind: SSW at 17.70 km/h
Sunday
Sunny
26°C / 37°C
Monday
Sunny
24°C / 38°C
Tuesday
Sunny
25°C / 38°C
Wednesday
Sunny
26°C / 39°C

نظر سنجی

اوقات شرعی

تمامی حقوق محفوظ است

Template Design:Dima Group