9 C
Tehran
فروردین ۶, ۱۳۹۸
شهرداری شهری

یک کلاغ و چهل کلاغ در ماجرای «خاک خوردن واگن‌های مترو در گمرک»

یک کلاغ و چهل کلاغ در ماجرای «خاک خوردن واگن‌های مترو در گمرک»

پیشامد- هفته پیش بود که غلامحسین کرباسچی شهردار اسبق تهران به دوچرخه‌سواری حناچی شهردار فعلی و حمایت او از کمپین سه‌شنبه‌های بدون خودرو انتقاد کرد و در اینستاگرام خود به طعنه نوشت که ای کاش حناچی به جای دوچرخه‌سواری، تلاش می‌کرد که زودتر صدها واگن معطل مانده مترو به خطوط مترو ملحق شود! اما آن‌گونه که معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران عنوان می کند این موضوع از اساس نادرست است و اصلا واگنی وارد کشور نشده است که در گمرک خاک بخورد!

به گزارش پیشامد به نقل از ایسنا،محسن پورسیدآقایی  در مورد ادعاهای خاک خوردن واگن‌های مترو در گمرک، گفت: اصولا واگن‌ها مترو در داخل کشور تولید می‌شود و تنها بخشی از قطعات سی‌کی‌دی ۷۰ دستگاه واگن مربوط به خط فرودگاه امام اخیرا وارد بندر عباس شده است.

وی درباره ترخیص این قطعات از گمرک، گفت: نیمی از وجه این قطعات قبلا از بانک شهر وام گرفته شده و در قالب پیش پرداخت، داده شده بود. ولی در سال جاری  ال سی(LC)  آن منقضی و با توجه به سیاست‌های ارزی بانک مرکزی، لغو شده بود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه بخشی از این تاخیر ناشی از مشکلات ارزی در کشور بود، گفت: به هر شکل ممکن، با وجود سختی کار، پیگیری کردیم که ال‌سی تمدید شود و نهایتا شب قبل از اعمال تحریم‌ها در ۱۳ آبان‌، کل پول به طرف چینی که بخشی از قطعات واگن از آنجا خریداری شده بود، پرداخت شد.

به گفته پورسیدآقایی، پس از آن، طرف چینی اسناد حمل را برای بانک شهر ارسال کرد ولی این بار بانک شهر اعلام کرد که به علت تمدید نشدن سایر وام‌های ریالی و ارزی پرداخت شده به شهرداری، از تحویل اسناد حمل خودداری می‌کند. باز در یک ماه اخیر پیگیری کردیم تا آنکه مشکل تمدید وام‌های ریالی نیز حل شد و بالاخره چند روز قبل، آخرین نامه تسهیلات ارزی نیز از شهرداری دریافت و تحویل بانک شد و امروز اسناد مربوطه از بانک دریافت گردید.

معاون شهردار تهران سپس گفت: امیدواریم هر چه زودتر قطعات از گمرک ترخیص شوند و سریع‌تر کار تولید و آماده‌سازی واگن‌ها به نتیجه برسد. چرا که مترو به شدت از لحاظ واگن و قطار کمبود دارد و شهروندان و مسافران از این بابت به رنج و سختی زیادی می‌افتند.

پورسیدآقایی در پایان گفت: لذا می‌بینید که اساسا نه واگنی در کار بوده و نه خبر ۱۵ ماه معطلی در گمرک و متروکه شدن آنها درست است. امیدوارم کسانی که قصد دارند درباره مدیریت شهری نظر بدهند، این نوع اطلاعات را از منابع اصلی دریافت کنند تا نه حرف نادرستی بزنند و نه موجب تشویش بی‌مورد افکار عمومی شوند.

نوشته های اخیر

حریق یک انبار در خیابان مصطفی خمینی

مدیر خبری

احتمال صدور رای نهایی پرونده “پالادیوم” در هفته های آتی

مدیر خبری

درآمدزایی مهمترین هدف شهرداری تهران از اجرای «حلقه دوم طرح ترافیک»

مدیر خبری

نظر خود را بنویسید

یک + 3 =