7.7 C
Tehran
اردیبهشت ۱, ۱۳۹۸
آسیا و اقیانوسیه بین الملل

واکنش شدید مالزی واندونزی به اقدام استرالیا علیه مردم فلسطین

واکنش شدید مالزی واندونزی به اقدام استرالیا علیه مردم فلسطین

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، نخست وزیر مالزی و رئیس جمهوری اندونزی در حاشیه سی و سومین اجلاس اتحادیه جنوب شرق آسیا ‘آسه آن’ که روز گذشته در سنگاپور به کار خود پایان داد، در دیدار با نخست وزیر استرالیا نسبت به اقدام آن کشور در انتقال سفارت خود در اراضی اشغالی به بیت المقدس واکنش شدیدی نشان دادند.
تارنمای ‘پرثننیو استرالیا’ با انتشار گزارشی در این زمینه نوشت: ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی و جوکو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی در حاشیه اجلاس آسه آن در نشست های جداگانه با موریسون دیدار و در مورد فلسطین با وی گفت وگو کرده اند.
بر اساس این گزارش، ماهاتیر محمد تصمیم اخیر نخست وزیر جدید استرالیا در مورد انتقال سفارت این کشور در اراضی اشغالی را غیر مفید دانسته و آن را عامل رشد تهدیدات در این منطقه عنوان کرده است.
جوکو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی نیز که هدایت بزرگترین کشور جهان اسلام را بر عهده دارد، حمایت استرالیا از فلسطین خواستار شد.
طبق این گزارش، وی نیز در دیدار با موریسون نخست وزیر استرالیا نسبت به هر اقدامی علیه فلسطین در اراضی اشغالی، آشکارا به نخست وزیر استرالیا هشدار داده است.
اسکات موریسون نخست وزیر کنونی استرالیا ماه گذشته در سخنانی از احتمال انتقال سفارت این کشور از تل آویو به بیت المقدس خبر داد که با واکنش های شدید داخلی و خارجی روبه رو شده است.
علاوه بر مالزی و اندونزی، نمایندگان سیاسی بیش از ۱۳ کشور مقیم استرالیا از منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نیز نسبت به تصمیم اعلام شده کانبرا برای انتقال سفارت، به طور رسمی اعتراض کرده اند.
همچنین تصمیم موریسون در مورد فلسطین با مخالفت تعداد زیادی از سیاستمداران، نمایندگان مجلس و شخصیت های مهم سیاسی و اجتماعی این کشور نیز رو به رو شده است.
مالکوم ترنبول نخست وزیر پیشین استرالیا به دولت جدید تحت هدایت اسکات موریسون در مورد انتقال سفارت این کشور از تل آویو به بیت المقدس که به عنوان اقدام علیه فلسطینی ها ارزیابی شده، هشدار داد.
پیش تر، برخی ناظران منطقه ای پیش بینی کرده بودند که با توجه به حمایت قاطع دولت های مختلف جهان از جمله اندونزی از استقلال و حقوق فلسطینیان، هر نوع اقدام در این زمینه می تواند روابط استرالیا با کشورهای اسلامی را وارد تنش بسیار جدی کند.
موریسون پس از رو به رو شدن با واکنش های شدید داخلی و خارجی، تاکنون نظر نهایی کانبرا در مورد سفارت این کشور در اراضی اشغالی را اعلام نکرده است.
سی و سومین اجلاس سران آسه آن روز پنجشنبه هفته جاری پس از چهار روز فعالیت در سنگاپور به کار خود پایان داد.
رهبران مالزی، اندونزی، فیلیپین، سنگاپور، کامبوج، لائوس، میانمار، ویتنام و تایلند در این اجلاس سالانه شرکت کردند.
رهبران یا مقام های ارشد استرالیا، کانادا، چین، کره جنوبی، ژاپن، نیوزیلند، روسیه و هند نیز به عنوان شرکای گفت وگویی اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا در اجلاس آسه آن پلاس (نشست رهبران با شرکای گفت وگویی) در سنگاپور شرکت کردند.

نوشته های اخیر

عمران خان ساعت اهدای بن سلمان را به خزانه پاکستان تحویل داد

مدیر خبری

نشست اضطراری درمورد فلسطین وتلاش عرب ها برای عادی سازی روابط

مدیر خبری

گفتگو در خصوص آخرین تحولات جاری و موضوعات کنسولی در ملاقات سفیر ایران در تفلیس با وزیر امورخارجه گرجستان

مدیر خبری

نظر خود را بنویسید

8 − سه =