17.1 C
Tehran
فروردین ۳۰, ۱۳۹۸
اجتماعی یادداشت

زندگی لاکچری آقازاده ها خلاف مشی نظام اسلامی

زندگی لاکچری آقازاده ها

پیشامد- فرناز عبدالمحمدزاده خبرنگار و کارشناس حوزه اجتماعی

اوضاع توزیع درآمدی در کشور ما وضعیت مطلوبی ندارد فاصله قشر کم درآمد به نسبت قشر پردرآمد بسیار زیاد است. اما نکته خوب ماجرا این است که از دهه ۶۰ تاکنون میزان اختلاف طبقاتی کشور بسیار کمتر از گذشته شده است.

نسبت به دوران پهلوی کمتر شاهد اختلاف طبقاتی هستیم ولی این به معنای توسعه عدالت همگانی نیست. از عوامل فاصله طبقاتی می توان به مواردی همچون: افزایش جمعیت، گسترش سیستم های مالی و اقتصادی، مهاجرت نخبگان به خارج از کشو، اقتصاد دولتی مبتنی بر رانت و پارتی بازی اشاره کرد. این موارد تنها بخشی از عوامل فاصله طبقاتی در ۴۰ سال اخیر می باشد که  با وجود محرومیت زدایی ها و فقر زدایی ها همچنان شاهد این اختلاف تراژدیک در کشورهستیم.

ضریب جینی

مسئله ی فاصله ی طبقاتی را با فاکتوری به اسم ضریب جینی می سنجند. ضریب جینی یک واحد اندازه گیری پراکندگی آماری است که معمولا برای سنجش میزان نابرابری در توزیع درآمد یا ثروت در یک جامعه آماری استفاده می شود.

این ضریب با نسبتی تعریف می شود که ارزشی بین صفر و ۱۰۰ دارد. یک ضریب جینی پایین نشان دهنده ی برابری در توزیغ درآمد می باشد در حالی که ضریب جینی بالاتر، توزیع نابرابر را مشخص می کند.

ضریب جینی ایران در دهه ۶۰ حدود ۴۷ درصد بوده است و اکنون به ۳۸ درصد رسیده است؛ امری که باعث شده ایران یکی از معدود کشورهای موفق در زمینه کاهش این مسئله باشد.

 

رتبه ی ایران در بررسی شکاف طبقاتی

ایران از میان ۱۴۳ کشور مورد بررسی در شکاف طبقاتی در رتبه ی ۶۷ قرار گرفته است و رتبه ای بالاتر از کشورهایی همچون آمریکا و ترکیه به خود گرفته است. طبق آمارهای دفتر عمران سازمان ملل، ایران با متوسط ضریب جینی ۳۷٫۴ در بازه زمانی ۲۰۱۰  تا ۲۰۱۵ ، شکاف طبقاتی کمتری به نسبت بسیاری از کشورهای جهان از جمله آرژانتین، برزیل، چین، گرجستان، اندونزی، مالزی، مکزیک، ترکیه و آمریکا دارد. ضریب جینی ایران پیشتر۳۸٫۳  بود.

لازم به ذکر است با توجه به افزایش قیمت ها هرچه درآمد افراد در طبقات پایین افزایش می یابد اما رشد روز افزون قیمت ها باعث شده شاخص فقر بهبود نیابد و باعث فقیر تر شدن قشر متوسط  جامعه گردد .

در این گزارش بنا نداریم به مقوله های اقتصادی و فاصله طبقاتی از منظر اقتصادی بپردازیم بلکه قصدمان بیان موضوع فاصله ی طبقاتی به عنوان یک معضل اجتماعی است.

 

هدف از برقراری نظام جمهوری اسلامی

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ به رهبری امام خمینی( ره)، همه پرسی در فروردین ۵۸ گذاشته شد مبنی بر جمهوری اسلامی آری یا نه، که با رای ۹۸٫۲ درصد مردم جمهوری اسلامی برقرار شد.

توقع مردم در طی این ۴۰ سال که از عمر نظام مقدس جمهوری اسلامی می گذرد اسلامی رفتار کردن مسئولین نظام می باشد اما برخی از مسئولین و زندگی لاکچری فرزندان آنها خلاف این امر است.

فاصله طبقاتی در بسیاری از کشورهای بزرگ صنعتی همچون آمریکا نیز وجود دارد اما این مسئله در کشوری چون ایران که مبنای حکومت بر اساس احکام دین مبین اسلام می باشد نباید به یک معضلی در جامعه تبدیل شود.

 

بیانات رهبر معظم انقلاب درباره ی عدالت

برقراری عدالت در جامعه از مهم ترین اهداف دین اسلام می باشد و حکومت اسلامی ما باید در اجرای عدالت در سطح جامعه تلاش خود را انجام دهند همچنین رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای در باب برقراری عدالت در سطح جامعه می فرمایند: هزار سال است که امت اسلامی برای قسط و عدل دعا می‌کند. این نظام اسلامی به وجود آمده است و اولین کارش اجرای قسط و عدل است هدف ما استقرار عدل در جامعه است ما این را می‌خواهیم همه‌ی کارها برای اقامه عدل ارزش پیدا می‌کند. در جامعه‌ی نابرابر، اگر ثروت هم زیاد شد، به سود یک قشر و یک گروه از مردم است اما در جامعه‌ای که برابری وعدالت جریان داشته باشد، به سود همه است.

فاصله طبقاتی از منظر اجتماعی

در واقع فاصله های اجتماعی، تفاوت در نوع زندگی، تفریحات و … جامعه نشان از یک بی عدالتی می باشد. شرایط موجود یک زنگ خطری است و رسیدگی جدی را از سوی مسئولین مطلبد.

امروزه شاهد تغییر سبک زندگی مردم هستیم به طوری که مردم حاضر به حذف نیازهای ضروری زندگی می باشند اما حاضر نیستند از گوشی هوشمند خود و چرخیدن در فضای مجازی دست بکشند.

ماهیت اصلی این شبکه ها به تصویر کشیدن سبک زندگی افراد متمول و ثروتمند جامعه می باشد که این مسئله ممکن است باعث سرخوردگی و نارضایتی عمیق مردم از زندگی خود گردد.

دیدن زندگی های پر زرق و برق، زندگی در خانه های مجلل، خودرو های لوکس، تفریحات متنوع، مسافرت های خارجی، برگزاری میهمانی های خاص و در اصطلاح امروزی لاکچری زندگی کردن، گاهی باعث می گردد قشر معدودی از جامعه احساس خوبی از زندگی خود نداشته باشند.

زندگی لاکچری آقازاده ها

واژه آقا زاده در چند سال اخیر در جریان حاشیه ی زندگی لوکس و لاکچری فرزندان مسئولان ایجاد شده افرادی که با پول بیت المال و تاراج سرمایه های عمومی زندگی های مجللی برای خود ایجاد کرده اند و دارایی های هنگفتی برای خود به ارمغان آورده اند.

حال در بین این احساس های ناخوشایندی که القا می شود رفتارهای برخی از آقازاده ها نیز باعث جریحه دار کردن روح جامعه می گردد چرا که آنان به دلیل روابط خونی با سفارش و یا بی سفارش در بهترین پست ها و مناصب دولتی دارای پست هستند و ره صد ساله را یک شبه طی می کنند.

همچنین زندگی های آنچنانی و لاکچری این قشر بیشتر بر روی آحاد جامعه تاثیر می گذارد چرا که مردم می دانند این ثروت باد آورده نتیجه ی تلاش و کوشش آنان نیست و این تماما بر خلاف اهداف نظام اسلامی، رویه های پدارن و مسئولان ارشد نظام است که در طی این ۴۰ سال برای مردم بازگو کرده اند.

اینکه رهبر معظم انقلاب بارها در سخنرانی های خود تاکید بر اجرای عدالت می کنند اما گاهی اوقات شاهد بی عدالتی در سطح جامعه و زندگی خاص، با رفاه مسئولین و فرزندانشان هستیم و در کنار آن مردمی را می بینیم که با مشکلات معیشتی خود دست و پنجه نرم می کنند  نشانه ی یک تناقض بزرگ در اداره ی کشور می باشد.

اکنون تنها راه چاره برخورد مناسب و قاطع از سوی دلسوزان نظام اسلامی با این شرایط موجود به جهت التیام این زخم های بوجود آمده است تا از ایجاد شکاف عمیق تر و فاصله بیشتر جلوگیری به عمل آید.

 

 

 

 

نوشته های اخیر

کشف ۳۹۴ کیلو تریاک از شرق و غرب تهران

مدیر خبری

تهران – واشنگتن؛ دو رویکرد متضاد اقتصادی به عراق

مدیر خبری

دلایل تصادف خودروی حامل نوربخش اعلام شد

مدیر خبری

نظر خود را بنویسید

چهار × دو =